Preminuo počasni doktor Sveučilišta u Zagrebu dr. Johann Georg Reißmüller

Dr. Johann Georg Reißmüller, pravnik, publicist, bivši urednik Frankfurter Allgemeine Zeitunga i počasni doktor Sveučilišta u Zagrebu, preminuo je u 86. godini u Frankfurtu.

Svojim pisanjem, dr. Johann Georg Reißmüller ubrzao je međunarodno priznanje Hrvatske te pomogao da njemačka i svjetska javnost spoznaju pravu istinu o stanju u bivšoj Jugoslaviji.

Sveučilište u Zagrebu dodijelilo je počasni doktorat dr. Johannu Georgu Reißmülleru 5. travnja 1995. u području društvenih znanosti. Bio je 82. počasni doktor Sveučilišta u Zagrebu, a to visoko sveučilišno priznanje dodijelio mu je rektor prof. dr. sc. Marijan Šunjić. Prema izvješću Povjerenstva za dodjelu počasnoga doktorata iz 1995., dr. Johann Georg Reißmüller bio je „jedna od najuglednijih osoba u suvremenoj europskoj publicistici te je svojim znanstveno i moralno utemeljenim osvjetljavanjem povijesnih zbivanja u Republici Hrvatskoj i u susjednim zemljama vrlo zaslužan za upoznavanje javnosti sa složenošću problematike i s političkim i etičkim dimenzijama sukoba. Njegov je rad u svim aspektima izniman doprinos znanosti i hrvatskom društvu, svjedočanstvo istinske humanosti, prožeto dubokom etičkom odgovornošću.“

J. G. Reißmüller rođen je 1932. u češkom gradu Litomerice. Zanimanje za politička i pravna pitanja potaknulo ga je da se upiše na studij pravnih znanosti na Sveučilištu u Tübingenu, koji je završio 1955. Tri godine poslije obranio je doktorski rad o granicama općega prava na slobodu u njemačkome ustavu.

Težnja za političkim novinarstvom dovela ga je 1961. u uredništvo političke rubrike jednih od najstarijih i najuglednijih njemačkih novina Frankfurter Allgemein Zeitung. Uz brojne članke u FAZ-u, J. G. Reißmüller objavio je i više knjiga, među kojima i Jugoslawien – Vielvölkerstaat zwischen Ost und West, Die vergessene Hälfte. Osteuropa und wir, Der Krieg vor unserer Haustür. Hintergründe der historischen Tragödie, Die bosnische Tragödie i dr.