Izaslanstvo kineskoga visokoga obrazovanja posjetilo Sveučilište u Zagrebu

Dana 29. listopada 2018. rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damir Boras ugostio je izaslanstvo kineskoga visokoga obrazovanja predvođeno zamjenicom predsjednika China University of Geosciences prof. dr. sc. Lei Yalin koji su oboje kao nositelji održali uvodne govore. Sa Sveučilišta u Zagrebu, uz rektora, bili su: prorektor za znanost i međunarodnu suradnju prof. dr. sc. Miloš Judaš, predstavnici Konfucijeva instituta u Zagrebu te predstavnici fakulteta.

Nakon uvodnoga predstavljanja Sveučilišta, rektor Boras prepustio je riječ predstavnicima fakulteta pa su se redom predstavljali: Prirodoslovno-matematički fakultet, Agronomski fakultet, Filozofski fakultet, Ekonomski fakultet, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Rudarsko-geološko-naftni fakultet, Pravni fakultet, Građevinski fakultet, Kineziološki fakultet i Farmaceutsko-biokemijski fakultet.

Prorektor Judaš je također ukratko predstavio aktivnosti u biomedicinskom području, ponajprije aktivnosti Hrvatskoga instituta za istraživanje mozga, čiji je ravnatelj.

Voditeljica Ureda za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Zagrebu dr. phil. Branka Roščić govorila je o relevantnim programima razmjene studenata i osoblja te o mogućnostima koje pružaju u razvoju međusveučilišne suradnje.

Predstavnici Konfucijeva instituta istaknuli su zadovoljstvo inicijativom i pozdravili razgovore u postavljenomu širokom okviru.

U drugom dijelu sastanka kineski poslanici iz China Education Association for International Exchange zahvalili su na toplom prijemu i dali riječ svojim članovima: Central University of Finance and Economics, Shanghai International Studies University, Wuhan University of Technology, Southwest University, Xi'an Jiaotong University, Shanghai University of International Business and Economics, Yangtze University, Xihua University, Gansu University of Chinese Medicine, Shandong Institute of Commerce and Technology i Hainan College of Foreign Studies.

Svrha ovoga sastanka jačanje je postojeće suradnje između Kine i Hrvatske, kao i razmjena iskustava dviju akademskih zajednica.