Međunarodno rangiranje svjetskih sveučilišta Performance Ranking of Scientific Papers for World Universities, poznatije kao NTU Rankings, objavilo je novu rang-ljestvicu najboljih svjetskih sveučilišta, na kojoj je Sveučilište u Zagrebu ove godine zauzelo 514. mjesto od 1228 rangiranih svjetskih sveučilišta. U odnosu na prošlu godinu ostvaren je napredak za čak 33 mjesta (s 547. na 514. mjesto), a postotno za 8,43 % (iz 51. percentila u 42. percentil). Sveučilište u Zagrebu ove se godine prvi put smjestilo na prvoj polovici ove rang-ljestvice, što je najbolji rezultat otkad postoji ovo rangiranje, točnije od 2007. godine. Osim Sveučilišta u Zagrebu, rangirano je još i Sveučilište u Splitu, koje je zauzelo poziciju od 901. do 950. mjesta, što je u odnosu na prošlu godinu, kada je bilo u kategoriji od 701. do 750. mjesta, pad za čak 200 mjesta.
Riječ je o rangiranju koje svake godine objavljuje najprestižnije tajvansko sveučilište National Taiwan University, a već treću godinu zaredom objavljuju se rezultati za više od 1000 najboljih svjetskih sveučilišta. Ovogodišnjim rangiranjem obuhvaćen je dosad najveći broj sveučilišta, ukupno 1561 sveučilište, a rezultati su objavljeni za njih 1228. Prvih deset mjesta zauzimaju američka, britanska, kanadska te od ove godine i kineska sveučilišta, i to redom: Harvard, Stanford, University College London, Toronto, Oxford, Johns Hopkins University, Tsinghua University, Zhejiang University, Cambridge i Massachusetts Institute of Technology.
Objavljeni su i rezultati svjetskih sveučilišta u 6 znanstvenih polja te 27 znanstvenih disciplina, pri čemu je Sveučilište u Zagrebu rangirano u znanstvenim poljima: Poljoprivreda (301. – 350. mjesto), Medicina (351. – 400. mjesto) i Znanosti o životu (451. – 500. mjesto). U znanstvenom polju Medicina ostvaren je napredak za 50 mjesta u odnosu na prošlu godinu, a u poljima Poljoprivreda i Znanosti o životu zadržana je prošlogodišnja pozicija. Što se tiče znanstvenih disciplina, najbolji rang ostvaren je u Poljoprivrednim znanostima – 95. mjesto (prošle godine 101. mjesto), a slijede ga Znanost o biljkama i životinjama – 299. mjesto (prošle godine 268.), Strojarstvo – 300. mjesto (prošle godine 295.), Matematika – 301. – 350. mjesto (prošle godine 257. mjesto), Klinička medicina te Farmakologija i toksikologija – 351. – 400. mjesto (jednako kao prošle godine) te Elektrotehnika - 451. – 500. mjesto, jednako kao lani.
Ljestvica poretka formirana je na temelju osam različitih pokazatelja koji sačinjavaju tri različita kriterija uspješnosti znanstvenoga rada.
Prvi kriterij je istraživačka produktivnost, koja donosi 25 % ukupne ocjene, od čega pokazatelj broj članaka u posljednjih 11 godina donosi 10 % ocjene te broj članaka u tekućoj godini 15 % ocjene.
Drugi kriterij je istraživački učinak, koji donosi 35 % ukupne ocjene, a sačinjavaju ga pokazatelji broj citata u posljednjih 11 godina (15 % ocjene), broj citata u posljednje dvije godine (10 % ocjene) te prosječan broj citata u posljednjih 11 godina (10 % ocjene).
Treći kriterij koji donosi 40 % konačne ocjene sveučilišta je istraživačka izvrsnost. Unutar ovoga kriterija 10 % ocjene donosi pokazatelj H-indeks u posljednje dvije godine, 15 % ocjene pokazatelj broj visoko citiranih radova te 15 % ocjene pokazatelj broj članaka u časopisima s visokim utjecajem u tekućoj godini.
Važno je istaknuti kako je ovo rangiranje još jedna potvrda međunarodnoga ugleda Sveučilišta u Zagrebu kao jedinoga hrvatskoga sveučilišta koje se nalazi na ovoj rang-ljestvici od njezinih početaka, točnije od 2007. godine.
Postotna pozicija Sveučilišta u Zagrebu u odnosu na ukupan broj rangiranih sveučilišta na međunarodnom rangiranju NTU Rankings – Performance Ranking of Scientific Papers for World Universities