Studentski pravobranitelj ne predstavlja studente pred drugim tijelima državne uprave, niti u bilo kojem smislu ima ovlast zastupati studente izvan visokog učilišta. Rad studentskog pravobranitelja temelji na načelima nezavisnosti, ravnopravnosti i povjerljivosti.
studentska pravobraniteljica, Ana Nera Horvat
pravobranitelj.unizg@ gmail.com
Studentski pravobranitelj ima sjedište na Sveučilištu.
Studentski pravobranitelj Sveučilišta u Zagrebu je sui generis institucija akademske zajednice uvedena 2007. godine "Zakonom o studentskom zboru i drugim studentskim organizacijama" sa svrhom:
CILJ: zaštita studentskih interesa i prava isključivo i jedino unutar akademske zajednice.
KAKO DO CILJA? posredovanjem između pojedinih subjekata akademskog života radi primjerenog ostvarivanja studentskih prava i obveza.
„Tek ako članovi akademske zajednice (u konkretnom slučaju studenti) ne mogu urediti odnose unutar akademske zajednice putem institucija koje je zakonodavac predvidio za pomaganje i posredovanje u ostvarivanju akademskih prava i sloboda, član akademske zajednice (student) zaštitu svojih prava može potražiti izvan sustava. Naposljetku, tu i završava mogućnost studentskog pravobranitelja da sudjeluje u procesu ostvarivanja studentskih akademskih prava i sloboda.”
Studentski pravobranitelj Sveučilišta u Zagrebu:
– prima pritužbe studenata koje se odnose na njihova prava i raspravlja o njima s nadležnim tijelima Sveučilišta;
– savjetuje studente o načinu ostvarivanja njihovih prava;
– može sudjelovati u stegovnim postupcima protiv studenata radi zaštite njihovih prava;
– s nadležnim tijelima Sveučilišta raspravlja o pitanjima ostvarivanja prava studenata;
– o svom radu podnosi izvješće najmanje jednom u tri mjeseca;
– po potrebi saziva i predsjedava zajedničkoj sjednici studentskih pravobranitelja svih sastavnica radi usklađivanja zajedničkog rada i djelovanja na Sveučilištu;
– obavlja druge poslove od interesa za ostvarivanje prava studenata.
Studentskog pravobranitelja Sveučilišta u Zagrebu imenuje studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu na vrijeme od godine dana, sukladno općem aktu Studentskoga zbora.
Studentski pravobranitelj nije nadležan za:
Studentski pravobranitelj: razmatra sve vrste pritužba ( i anonimne), prati stanje, traži očitovanja, posreduje, informira, inicira, upozorava, ukazuje, daje prijedloge, raspravlja s nadležnima i sl., u pitanjima zaštite i ostvarivanja pojedinačnih prava i interesa studenata.
Za pritužbe studenata pojedinih sastavnica Sveučilišta primarno su nadležni studentski pravobranitelji pojedine sastavnice
Tek ukoliko ne postoji mogućnost da se stvar riješi na razini sastavnice ili ne postoji imenovani studentski pravobranitelj, moguće je zatražiti djelovanje studentskog pravobranitelja Sveučilišta u Zagrebu.
Djelovanje studentskog pravobranitelja Sveučilišta u okviru autonomije sastavnica i Sveučilišta, utemeljeno je sukladno nadzornim ovlastima koje Sveučilište ima naspram sastavnica kako bi se svim studentima Sveučilišta bez obzira na raznolikost studijskih programa koji se izvode na pojedinim sastavnicama Sveučilišta, omogućilo studiranje i završetak studija pod jednakom mogućnošću korištenja svojih studentskih prava.
Ujedno, pitanja koja se pojavljuju na razini Sveučilišta, a vezana su uz studentski standard (npr. prehrana, smještaj, stipendije) ulaze u sferu pitanja od interesa za studente zbog kojih je moguće obratiti se studentskom pravobranitelju Sveučilišta u Zagrebu.
Zabranjena je svaka diskriminacija studenata po bilo kojoj osnovi u odnosu na pravo na članstvo i rad u studentskim organizacijama, zaštiti koju uživaju pred studentskim pravobraniteljem, u pravu na sudjelovanje u izborima i pravu na djelovanje u studentskim zborovima, kao i u odnosu na druga prava predviđena ovim Zakonom. (Zakon o studentskom Zboru i drugim studentskim organizacijama, članak 4. stavak.2)
Rad studentskog pravobranitelja temelji na načelima nezavisnosti, ravnopravnosti i povjerljivosti.
U svrhu jačanja institucije i pravovremenog te kvalitetnijeg rada studentskog pravobranitelja Sveučilišta u Zagrebu, od 2016. godine djeluje Ured studentskog pravobranitelja Sveučilišta.
Pravo na mirovanje obveza postoji:
1. za vrijeme služenja vojnog roka
2. za vrijeme trudnoće
3. za studenta-oca ili studenticu-majku do godine dana starosti djeteta
4. za vrijeme dulje bolesti
5. u drugim opravdanim slučajevima sukladno općem aktu Sveučilišta odnosno sastavnice u kojoj student studira
Status studenta prestaje:
1. završetkom studija,
2. ispisom sa studija,
3. kad ne upiše sljedeću akademsku godinu (ili semestar)
4. kad u dvije uzastopne akademske godine ne ostvari barem 35 ECTS bodova
5. isključenjem temeljem stegovne odluke nadležnog tijela
6. u drugim slučajevima predviđenim općim aktom Sveučilišta ili sastavnice na kojoj student studira
Posebne mogućnosti studiranja
Student koji ima status vrhunskog sportaša ili umjetnika može studirati po planu izvanrednog studija pod uvjetima predviđenim općim aktom Sveučilišta ili sastavnice.
Iznimno uspješnom studentu može se dozvoliti da studira više studijskih programa pod uvjetima predviđenim općim aktom sastavnice ili Sveučilišta. Jedan od tih programa može se studirati po izvedbenom programu za izvanredne studente.
Iznimno uspješnim studentima može se odobriti završetak studija u vremenu kraćem od propisanog trajanja studija, sukladno općem aktu Sveučilišta ili sastavnice u kojoj student studira.
Studentima se, sukladno općem aktu sastavnice ili Sveučilišta, može odobriti da određene kolegije ili studijsku godinu pohađaju i/ili polažu na drugom visokom učilištu u okviru Sveučilišta ili na drugom sveučilištu u zemlji ili inozemstvu.
Stegovna odgovornost studenata propisuje se općim aktom Sveučilišta ili sastavnice. Stegovna mjera isključenja sa studija može se predvidjeti i izreći samo za teška stegovna djela.
Da biste preuzeli brošuru o studentskim pravima kliknite ovdje.
AKTI
Pravilnik o studiranju na preddiplomskim i diplomskim studijima Sveučilišta u Zagrebu
Pravilnik o doktorskim studijima na Sveučilištu u Zagrebu
Pravilnik o poslijediplomskim specijalističkim studijima Sveučilišta u Zagrebu
Etički kodeks Sveučilišta u Zagrebu
Pravilnik o dodjeli ECTS bodova za izvannastavne aktivnosti Sveučilišta u Zagrebu
Pravilnik o međunarodnoj mobilnosti
Pravilnik o dodjeli rektorove nagrade
Odluka o izmjeni Statuta Sveučilišta u Zagrebu
Pročišćeni tekst čl. 15 Statuta Sveučilišta u Zagrebu
Zakon o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju
PODNOŠENJE PRITUŽBE SLATI NA ADRESU: pravobranitelj.unizg@. Potrebno je navesti ime i prezime, broj mobitela, studij i godinu studija i opis pritužbe. gmail.com