Dvodnevna konferencija Dani e-infrastrukture Srce DEI 2025 svečano je otvorena u srijedu 26. ožujka u velikoj dvorani Regionalnoga centra za razvoj poduzetničkih kompetencija za zemlje jugoistočne Europe – SEECEL, u organizaciji Sveučilišnog računskog centra (Srce) i Sveučilišta u Zagrebu.
Središnje teme 8. po redu Konferencije su primjena digitalnih tehnologija u znanstvenoj i akademskoj zajednici te otvoreni dijalog o trenutačnom stanju i budućem razvoju, a program obuhvaća osam tematskih blokova, pozvana predavanja, panel rasprave, poster prezentacije, brojne radionice i druge zanimljive aktivnosti. Digitalna transformacija, kibernetička sigurnost i umjetna inteligencija ključne su teme o kojima se govori i raspravlja.
Program prvoga dana Konferencije započeo je svečanim otvaranjem na kojemu su pozdravne govore održali rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Stjepan Lakušić, državna tajnica u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih doc. dr. sc. Iva Ivanković i pročelnik Službe za informacijski sustav i tehničke poslove Grada Zagreba dr. sc. Dražen Lučanin. Potom je ravnatelj Srca Ivan Marić predstavio iskorake i aktivnosti koje je Srce postiglo u proteklih godinu dana, pri čemu se posebno osvrnuo na infrastrukturu podatkovnih centara i značajna ulaganja u njihov razvoj. Predsjednik Programskoga odbora Konferencije dr. sc. Slaven Mihaljević detaljno je predstavio program konferencije.
Rektor Sveučilišta u Zagrebu, suorganizatora ovoga događanja, u svom je govoru rekao: "Kada govorimo o digitalnoj transformaciji i umjetnoj inteligenciji Sveučilište u Zagrebu kao najveće i najstarije sveučilište donosi, brine i skrbi o ove dvije teme. Također, u području kibernetičke sigurnosti moramo kao akademska zajednica štititi ono što imamo. Srce čini štit kako bi sastavnice Sveučilišta bile sigurne i imale vrhunske rezultate u znanstveno-istraživačkim projektima. Malo tko se u Europi može podičiti takvom e-infrastrukturom kakvu ima Srce. Naime, Srce upravlja mrežom koju čini šest podatkovnih centara i spremno je nositi se s izazovima i pohranom velike količine podataka."
"Ovakve konferencije su odlične za povezivanje ljudi iz privatnog i javnog sektora te akademske zajednice. Povezuju se korisnici tehnologija i oni koji rade na njihovu razvoju i istraživanju. Zato, iskoristite ovu priliku da se povežete i razgovarate o svim izazovima, problemima i prilikama", poručio je sudionicima pročelnik u Gradu Zagrebu Dražen Lučanin.
U nastavku programa pozvano predavanje “Implementing Digital Twin Technology of the Earth System in Destination Earth” održao je dr. sc. Nils Wedi, voditelj digitalnih tehnologija u Europskom centru za srednjoročne vremenske prognoze (ECMWF). On je na primjeru digitalnog blizanca planete Zemlja nazočnima prikazao kako digitalni blizanci rade, koje su njihove njihove prednosti, a koji nedostaci.
Nakon zanimljivoga predavanja održana je panel rasprava pod nazivom "Disruptivne tehnologije kao pokretač promjena" u kojoj je sudjelovao i prof. dr. sc. Dubravko Majetić, prorektor za znanost, istraživanje i poslijediplomske studije Sveučilišta u Zagrebu. Panelisti su zaključili da nije dovoljno uskočiti u trend, poput ovoga kojemu svjedočimo posljednjih godina, nego je potrebno sustavno raditi na edukaciji kako ispravno koristiti umjetnu inteligenciju. Pritom na umu treba imati sve rizike koje njezino korištenje donosi te trebamo biti spremni kritički promišljati rezultate koje njezino korištenje omogućava.
U popodnevnom dijelu programa održano je pet tematskih blokova, a na četiri radionice više od 80 sudionika imalo je priliku unaprijediti svoja znanja i vještine iz područja računarstva visokih performansi, kibernetičke sigurnosti i e-učenja te razmijeniti svoja iskustva.
Program drugoga dana Konferencije započeo je pozvanim predavanjem „New Leadership for New Digital Education Scenarios“ u kojem je prof. dr. sc. Albert Sangrà s Otvorenog sveučilišta Katalonije (UOC) analizirao neposredne izazove s kojima će se visokoškolske ustanove morati suočiti u skoroj budućnosti, a vezano na temu upravljačkih vještina čelnika visokoškolskih ustanova te je predstavio kakvi bi lideri trebali biti da bi mogli oblikovati visoko obrazovanje u 21. stoljeću.
Nakon prezentacija prijavljenih postera održavat će se tri tematska bloka. „Sinergija tehnologije i ljudskosti u sustavu obrazovanja i znanosti: Kako će se promjene reflektirati na društvo – život, rad i učenje?“ koji će istražiti utjecaj suvremenih tehnoloških inovacija na obrazovne i znanstvene procese, s naglaskom na ravnotežu između digitalnih rješenja i ljudskog pristupa. „Novosti u informacijskom krajobrazu znanosti i visokog obrazovanja" koji donosi pregled najvažnijih iskoraka u infrastrukturi visokog obrazovanja i znanosti ostvarenih tijekom 2024. te planove za 2025. godinu. U prvom dijelu ovogodišnjeg nacionalnog EOSC tripartitnog sastanka pod nazivom „Otvorena znanost i EOSC: od principa do prakse“ će predstavnici Europske komisije, Udruženja EOSC-a, EOSC-ova Upravljačkog odbora, Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih govoriti o temama bitnim za razvoj otvorene znanosti, stanju u EU i planovima Europske komisije i EOSC-a za budućnost.
U poslijepodnevnim satima tijekom tematskog bloka „Digitalne tehnologije u obrazovanju“ bit će predstavljena četiri primjera primjene naprednih tehnologija u obrazovnom procesu, a tijekom drugoga dijela događanja „Otvorena znanost i EOSC: od principa do prakse" fokus će biti na primjerima dobrih praksi u razvoju otvorene znanosti u Hrvatskoj iz nekoliko perspektiva.
Drugog dana konferencije održat će se i osam radionica tijekom kojih će sudionici moći unaprijediti svoja znanja i vještine iz područja računarstva visokih performansi, autentikacijskih protokola, pečatiranja završnih dokumenata, kolaboracijskog rada s programskim kodom, vizualizacije podataka u istraživačkim projektima.
Pokrovitelji ovogodišnje konferencije su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, Rektorski zbor Republike Hrvatske i Grad Zagreb. Axians Hrvatska i Hewlett Packard Enterprise operated by Selectium te STORM Grupa su dijamantni sponzori, AKD je zlatni dok su Arista Networks, MEP i Odašiljači i veze sponzori ovogodišnjeg izdanja konferencije.