Izlaganje Slavka Zeca

O SKUPU          PROGRAM SKUPA          IZLAGAČI

 

Studij kanonskog prava u svjetlu reforme ženidbenog postupka

Izlaganje izv. prof. dr. sc. Slavka Zeca

            Jedno od temeljnih obilježja studija kanonskog prava jest njegova usmjerenost i uska povezanost sa crkvenim pravosuđem i praksom. U novije vrijeme papa Franjo je motuproprijem Mitis Iudex Dominus Jesus i Mitis et misericors Iesus od 15. kolovoza 2015. reformirao sudske postupke za proglašenje ništavosti ženidbe. To je potaknulo Kongregaciju za katolički odgoj, kao mjerodavni dikasterij za crkvene akademske ustanove i studije, da izda instrukciju (uputu), kako bi odgovorilo na nove zahtjeve proizašle iz papinih motuproprija i da istodobno promovira i dadne smjernice za studij kanonskog prava na visokoškolskim ustanovama. Instrukcija je izdana 29. travnja 2018. godine i nosi naslov: „Studiji kanonskog prava u svjetlu reforme ženidbenog postupka.“ Papa Franjo je apostolskom konstitucijom Praedicate Evangelium od 19. ožujka 2022. o Rimskoj kuriji i njezinoj službi Crkvi u svijetu preimenovao i restrukturirao tu Kongregaciju, tako da se sada naziva „Dikasterij za kulturu i odgoj“ te ima dvije sekcije: za odgoj i za kulturu. Sekcija za odgoj je mjerodavna za studij na crkvenim visokoškolskim ustanovama.

Instrukcija je nastala nakon opsežnih konzultacija, osobito s vrhovnim sudištem Apostolske Signature. Dokument ima dvostruku važnost: s jedne strane progovara općenito o važnosti studiranja kanonskog prava, promovira i daje smjernice za taj studij, posebno ukazujući na ustanove koje su mjerodavne organizirati studij kanonskog prava; s druge strane instrukcija potvrđuje da su kanonske norme Crkve i crkvena praksa čvrsto povezani. Naime, sada važeći Zakonik kanonskog prava iz 1983., obnovljene i dopunjene kanonske odredbe nakon proglašenja i stupanja na snagu toga Zakonika te druge norme koje je u međuvremenu izdavala mjerodavna crkvena vlast uvijek su usmjerene na konkretan život Crkve u njegovim mnogostrukim oblicima. U ovom slučaju posebna se pozornost posvećuje radu ženidbenih sudova i postupcima za proglašenje ništavosti ženidbe.

            U predavanju će se stoga prikazati struktura, sadržaj i značenje te instrukcije, koja počinje prikazom sadašnjeg stanja s naglaskom na brigu za akademsku izvrsnost i kvalitetu studija kanonskog prava. U nastavku instrukcija progovara o službenicima pravde i o njihovom akademskom osposobljavanju za pravedno i istinito dijeljenje pravde na crkvenim sudovima te prikazuje put formacije s obzirom na različite razine mjerodavnosti i na vršenje različitih službi u pravosuđu. Instrukcija na koncu daje norme koje su upućene Velikim kancelarima i akademskim vlastima u ustanovama za studij kanonskog prava, kao i na teološkim fakultetima i katoličkim sveučilištima.

            U prilogu instrukciji Kongregacija donosi i sadržaj studija kad je u pitanju formacija službenika pravde na ženidbenim sudovima. Taj sadržaj obuhvaća teme iz sljedećih studijskih skupina: filozofija, društvene nauke, biblijska teologija, moralna i duhovna teologija, supstantivno kanonsko ženidbeno pravo, procesno kanonsko ženidbeno pravo, pastoralna teologija obitelji, psihologija.

Ključne riječi: studij kanonskog prava, Kongregacija za katolički odgoj, Dikasterij za kulturu i odgoj, instrukcija (uputa), reforma ženidbenog postupka, ustanove za studij kanonskog prava, smjernice za studij kanonskog prava, formacija službenika pravde



Top