O SKUPU PROGRAM SKUPA IZLAGAČI
Utjecaj crkvenih mirovnih pokreta na razvitak prava oružanih sukoba – pojedini aspekti zaštite osoba i objekata
Izlaganje doc. dr. sc. Mirana Marelje
Pravno uređenje zaštite osoba i objekata od učinaka vođenja oružanih neprijateljstava ima dugu i složenu razvojnu krivulju. Premda je moguće pronaći primjere ublažavanja ratnih okrutnosti prema osobama i objektima koji su imali javnu funkciju još u starome vijeku, ishodišne korijene suvremenih pravnih pravila kojima se uređuje postupanje in bello treba smjestiti u srednji vijek. Upravo će kaotične okolnosti raspada Karolinškoga Carstva svjedočiti porastu nasilja pa se kao odgovor na nemogućnost središnje vlasti da osiguraju zaštitu svojega stanovništva i njihove imovine javljaju crkveni mirovni pokreti u vidu „Primirja“ i „Mira Božjeg“. Pokreti su usmjereni na zaštitu vlastita klera i nevinih (onih koji u sukobima ne sudjeluju), što prate zahtjevi da se od uništavanja i pljačke izuzme i njihova imovina.
Doktrinarna razrada tih misli krajem srednjeg vijeka počet će prodirati u viteški ethos, da bi zaštita osoba koje ne sudjeluju u oružanim sukobima, zdanja od javnog interesa i samih gradova u ranom novom vijeku pobudila znatan interes onovremenih učenjaka poput španjolskih kasnih skolastika ili Grotiusa i drugih protestantskih autora kao nastavljača njegove misli. Premda će plemeniti zahtjevi za ograničenjem nasilja u oružanim sukobima znatno zaostajati za ratnom praksom, upravo će ti intelektualni temelji embrionalnog međunarodnog prava od 17. stoljeća voditi postupnom senzibiliziranju ratne prakse utječući na sadržaj običajnih pravnih normi.
Doktrinarna ostavština ranijih stoljeća i običajnopravna tvorbena podloga ne samo da se od sredine 19. stoljeća počinju pretakati u međunarodne ugovore i potom 1949. godine presudno kodificiraju u Ženevskim konvencijama, već od 19. stoljeća postaju predmetom sustavne znanstvene obrade i pouke studenata na brojnim europskim sveučilištima.
Ključne riječi: pravo oružanih sukoba, zaštita objekata, crkveni mirovni pokret, načela in bello