U prostorijama Sveučilišta u Zagrebu 2. travnja 2025. predstavljen je projekt Bridging the Research and Innovation Gap in Life Sciences-Alliance4Life_BRIDGE, koji je financiran u sklopu programa Obzor Europa i u kojem kao partner sudjeluje Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. Projekt je u ime Medicinskoga fakulteta predstavio njegov voditelj izv. prof. dr. sc. Filip Sedlić na poziv prof. dr. sc. Borisa Brkljačića, prorektora za studente, prijediplomske i diplomske studije, i prof. dr. sc. Jurice Pavičića, prorektora za međunarodnu i međuinstitucijsku suradnju Sveučilišta u Zagrebu. Prorektori su pozdravili nazočne, uključujući dekane i prodekane više sastavnica Sveučilišta u Zagrebu.
Prvi projekt u nizu naziva Allianc4Life ukratko je predstavio prorektor Brkljačić i izv. prof. dr. sc. Filip Sedlić, voditelj projekta s Medicinskoga fakulteta, a drugi projekt Alliance4Life_ACTIONS predstavio je prof. dr. sc. Božo Krušlin, ujedno i voditelj projekta, također s Medicinskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Nazočne je pozdravila i profesorica emerita Nada Čikeš, članica projektnoga Steering Committeeja.
Profesor Sedlić je predstavio odabrane aktivnosti projekta u tijeku naziva Alliance4Life_BRIDGE, trećega u nizu, dosad najopsežnijega, s projektnim proračunom od gotovo 5,000.000 EUR. Koordinator projekta je Masarykovo sveučilište, i to njihov novoosnovani istraživački institut CEITEC. Projekt je financiran u sklopu programa Horizon Europe Widera 2023 – European Excellence Initiative, a partnere čine 12 vodećih biomedicinskih institucija iz 11 takozvanih widening zemalja Europske unije (EU13).
Radni paket naziva Model mentoriranja posvećen je internacionalizaciji doktorskih studija, odnosno mentoriranja. U sklopu ovoga radnog paketa osnovane su Alliance4Life-baza potencijalnih komentora i Alliance4Life-baza potencijalnih članova povjerenstva za doktorske radove, u kojima su navedeni stručnjaci iz partnerskih institucija. Cilj je tih baza osigurati sudjelovanje međunarodnih stručnjaka u edukaciji doktoranada, a projekt omogućuje organizaciju i financiranje njihovih putnih troškova. Nedavno su održane i dobro posjećene radionice za voditelje poslijediplomske nastave u Brnu te za mlade mentore u Zagrebu u organizaciji dr. sc. Ester Jarour i prof. dr. sc. Ane Borovečki, gdje su sudjelovali i predavači iz organizacije Orpheus.
Pokrenut je i Virtualni istraživački centar, koji okuplja istraživače iz partnerskih institucija u tri virtualna odjela: Neurobiologija (voditelj: izv. prof. dr. sc. Jernej Jorčačevski, Medicinski fakultet Sveučilišta u Ljubljani), Kardiovaskularne bolesti (voditelj: izv. prof. dr. sc. Filip Sedlić, Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu) i Metabolizam i endokrinologija skeletnih mišića (voditelj: izv. prof. dr. sc. Sergej Prikmajer, Medicinski fakultet Sveučilišta u Ljubljani). Projekt financira i manje natječaje otvorenoga pristupa za korisnike temeljnih jedinica (engl. core facilities) i takozvane Seed Fund natječaje koji potiču okupljanje međunarodnih konzorcija za prijavu velikih europskih projekata. Istraživači s Medicinskoga fakulteta sudjelovali su u više ovih natječaja, a Odjel za primijenjenu genomiku prof. dr. sc. Frana Borovečkog u dva je kruga sudjelovao kao pružatelj usluga u svojstvu temeljne jedinice Medicinskoga fakulteta. Predstavljanje je zaključeno prikazom E-platforme, u sklopu koje će biti pružena pomoć partnerima koji se odluče za primjenu digitalnoga sustava izdavanja mikrokvalifikacija. U projektu sudjeluje veći broj istraživača i administrativnog osoblja Medicinskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, a glavna osoba za kontakt je gospođa Lozika Mašić.
Više informacija može se naći OVDJE.
![]() | ![]() |