U dvorani Rektorata Sveučilišta u Zagrebu (SEECEL) u petak 4. travnja održana je konferencija pod nazivom "Podrška održivom financiranju". Konferenciju su zajednički organizirali Ministarstvo financija, Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije, Hrvatska narodna banka, Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga, Hrvatska banka za obnovu i razvitak te Sveučilište u Zagrebu, uz podršku Predstavništva Europske komisije u Republici Hrvatskoj.
Konferencija je okupila eminentne stručnjake iz javnoga i privatnoga sektora s ciljem razmjene znanja i iskustava o održivim financijama i poslovanju, a na početku konferencije uvodno se obratila voditeljica Predstavništva Europske komisije u Republici Hrvatskoj Zrinka Ujević. Uz pozdrave prisutnima govorila je o industrijskom zelenom planu i klimatskoj tranziciji kao ekološkim prioritetima koje treba pratiti održivo financiranje koje pak treba biti pravedno i jednostavno i ne smije dovesti poduzetništvo u nepravedan položaj. "Ako želimo biti globalni lideri, moramo poticati inovacije, investicije i rast, čak i brži rast - ali uz očuvanje ekoloških standarda", zaključila je.
Ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković naglasila je kako je zelena tranzicija jedan od strateških ciljeva hrvatske Vlade te nastavila govoriti što Vlada čini kako bi ostvarila zacrtano. "Ovo Ministarstvo čini središnju točku i povezuje sve po pitanju ekologije i zelenih politika i kao provoditelji javnih politika moramo razmišljati - šire", izjavila je i dodala da se i gospodarstvo treba u nekom trenutku možda nečega odreći kako bi kasnije u budućnosti imali zdrave resurse i zaustavili veće gubitke.
Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar financija Marko Primorac ponovio je da je zelena tranzicija jedan od ključnih prioriteta Vlade RH, a ona počiva na stupovima digitalizacije, dekarbonizacije te demografije i obrazovanja. Također, kazao je i da ohrabruje što su, u posljednjih nekoliko godina, brojni poduzetnici prepoznali nužnost i isplativost investicija usmjerenih na zelenu tranziciju, te je najavio izvrsne primjere koji su predstavljeni na dva panela tijekom konferencije.
![]() | ![]() |
Nakon uvodnog izlaganja o Omnibus paketu koji je Europska komisija predstavila 26. veljače 2025., a koji je usmjeren na pojednostavljenje pravila o održivosti i ulaganjima Europske unije, održane su i dvije panel rasprave.
Na prvom panelu pod nazivom „Transformacija poslovanja prema održivosti“, koji je moderirala Marija Pujo Tadić, specijalna savjetnica i izaslanica za klimatsku akciju Vlade Republike Hrvatske i predsjednica Međunarodnog instituta za klimatske aktivnosti, predstavljeni su uspješni primjeri transformacije poduzeća u skladu sa standardima održivosti te je dan osvrt kako se mogu iskoristiti prilike i kako se može dodatno potaknuti tranzicija prema održivom gospodarstvu. Uz Natašu Mikuš Žigman, direktoricu Sektora poslovne održivosti i zelene transformacije iz Podravke, Ivanu Čehulić, članicu Uprave Nexe, Kristinu Mumić, rukovoditeljicu Odjela za održivo poslovanje i Končara i Stanka Kršlovića, člana uprave tvrtke Philip Morris, na panelu je sudjelovao i prof. dr. sc. Tomislav Josip Mlinarić, prorektor za inovacije, transfer tehnologije i suradnju s gospodarstvom Sveučilišta u Zagrebu. Prorektor je istaknuo da i upravljanje Sveučilištem sliči malo na korporativno upravljanje jer ima 34 pravna subjekta, odnosno 34 fakulteta i akademije i da su kao uprava svjesni izazova i inovacija koje se traže što se tiče nove digitalne, tehnološke i ekonomske stvarnosti. Također, spomenuo je i suradnju s većim svjetskim tvrtkama na konkretnim projektima recikliranja baterija ili sličnim ekološkim temama i podsjetio na Gospodarski savjet koji je Sveučilište nedavno osnovalo kako bi produbili suradnju s gospodarstvom i brinuli o zajedničkim interesima.
Drugi panel pod nazivom „Doprinos financijskog sektora transformaciji poslovanja u skladu sa standardima održivosti“ moderirala je Sanda Švaljek, zamjenica guvernera Hrvatske narodne banke, a cilj je bio raspraviti kako poticati potražnju za zelenim financijskim proizvodima, kako se nositi sa izazovima poput usklađivanja nacionalnih propisa s okvirom Europske unije te kako prikupiti pouzdane podatke.
Na kraju Konferencije predstavljena je zelena javna nabava uz pojašnjenja kako se treba primjenjivati u praksi. Uz to, poduzetnicima je predstavljen TSI projekt usmjeren na pomoć obveznicima koji jesu ili će biti obveznici izvještavanja o održivosti, kao i Centar za održivost koji bi u budućnosti trebao biti središnje mjesto kada je riječ o izvještavanju o održivosti.
Izvor fotografija: Ministarstvo financija Republike Hrvatske