Na Sveučilištu u Zagrebu, u zgradi Regionalnoga centra za razvoj poduzetničkih kompetencija za zemlje jugoistočne Europe (SEECEL), održan je skup o cjeloživotnom obrazovanju u međunarodnom okruženju.
Riječ je o još jednom u nizu događanja u okviru manifestacije Tjedan Sveučilišta u Zagrebu kojima se od 4. do 16. studenoga obilježava 150. obljetnica osnutka modernoga sveučilišta te se sveučilišnoj zajednici i široj javnosti predstavljaju mnogi aspekti djelovanja najvećega i najstarijega sveučilišta u Republici Hrvatskoj koje neprekinuto djeluje već 356. akademsku godinu.
Tijekom skupa u okviru kojega je održan i panel Cjeloživotno obrazovanje u međunarodnom okruženju: doprinos sveučilišta i drugih obrazovnih institucija osnaživanju gospodarstva i društva govorilo se o važnosti cjeloživotnoga obrazovanja i potrebama suvremenoga tržišta rada, akreditacijama studijskih programa i pogodnostima koje se nude studentima i zaposlenicima u privatnom i javnom sektoru u ovome području, formalnim i neformalnim oblicima učenja za odrasle, kao i o uvjetima stjecanja kvalifikacija i unaprjeđivanja kompetencija potrebnih za rad.
Skup je započeo pozdravnim obraćanjem rektora Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Stjepana Lakušića. „Cjeloživotno obrazovanje vrlo je važna tema kada govorimo o razvoju gospodarstva. Uspješne tvrtke danas pristupaju fakultetima i Sveučilištu s pitanjima o mogućnostima razvijanja posebnih studijskih programa u specifičnim područjima u kojima djeluju, a koji se trenutno ne izvode na sveučilišnoj razini. Te su tvrtke spremne osigurati i sredstva potrebna za pripremu i organizaciju takvih programa koji će biti konkurentni na međunarodnom tržištu“., rekao je rektor.
Na skupu je uslijedilo održavanje panela u kojem su sudjelovali: načelnica Sektora za razvoj visokoga obrazovanja u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih, predsjednica Nacionalnoga vijeća za razvoj ljudskih potencijala mr. sc. Loredana Maravić, pomoćnik ravnatelja za razvoj obrazovanja odraslih u Agenciji za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih Mario Vučić, načelnica Sektora za tržište rada u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Irena Bačelić, ravnatelj Ustanove za obrazovanje odraslih Dante u Rijeci Andrej Marušić, izv. prof. dr. sc. Višnja Rajić s Učiteljskoga fakulteta i dr. sc. Tihomir Žiljak, stručnjak za cjeloživotno učenje, umirovljeni profesor Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu.
Zahvalivši Upravi Sveučilišta u Zagrebu što je temu cjeloživotnoga obrazovanja uvrstila u program Tjedna Sveučilišta, mr. sc. Loredana Maravić rekla je kako je riječ o prioritetnoj aktivnosti politike visokoga obrazovanja na europskoj razini. „Tu ponajprije mislim na programe cjeloživotnoga učenja koji se nude onima koji su već prethodno stekli kvalifikacije prije pet ili deset godina i sada imaju potrebu za dodatnim usavršavanjem.“ Istaknuvši kako Zakon o visokom obrazovanju ne navodi izričito termin mikrokvalifikacija, rekla je da ipak daje pravni temelj za izvođenje programa cjeloživotnoga učenja. Također, rekla je kako je jedan od ciljeva strateškoga dokumenta Nacionalni plan razvoja sustava obrazovanja do 2027. upravo poticaj razvoja što većega broja programa u okviru cjeloživotnoga učenja.
U nastavku panela sudionici su govorili o načinima provođenja programa cjeloživotnoga obrazovanja i učenja, formalnim i neformalnim oblicima učenja za odrasle u Hrvatskoj, te uvjetima stjecanja kvalifikacija i unaprjeđivanja kompetencija potrebnih za rad.
„Veseli me činjenica što visoka učilišta prepoznaju ulogu cjeloživotnoga učenja i sve se više uključuju u aktivnosti u ovom području. Dobro je što je Zakonom o obrazovanju odraslih omogućena provedba programa na razini pet i niže svima koji su registrirani kao ustanove za obrazovanje odraslih, što obuhvaća akreditaciju programa i dobivanje stručnoga mišljenja Agencije, nakon čega mogu započeti provoditi program za odrasle polaznike.“, rekao je pomoćnik ravnatelja za razvoj obrazovanja odraslih u Agenciji za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih Mario Vučić.
Nakon panel rasprave predstavljena je knjiga Lifelong Learning for Green Skills and Sustainable Development: Southern European Perspectives autora Tihomira Žiljka, Phillipea Ristorda, Nikše Alfirevića i Jurice Pavičića (Palgrave Macmillan, 2024.).
Skup su moderirali prorektorica za upravljanje kvalitetom i etiku prof. dr. sc. Anamarija Musa i prorektor za međunarodnu i međuinstitucijsku suradnju prof. dr. sc. Jurica Pavičić.