Vijest
07.11.2024

Svečano dodijeljene Rektorove nagrade za ak. god. 2023./2024.

U svečanoj dvorani Sveučilišta u Zagrebu, u zgradi Regionalnoga centra za razvoj poduzetničkih kompetencija za zemlje jugoistočne Europe – SEECEL, u četvrtak 7. studenoga 2024. održana je svečana dodjela Rektorove nagrade za ak. god. 2023./2024., kao i nekoliko događanja u kojima sudjeluju studenti dobitnici toga važnoga priznanja.

Cjelodnevno događanje vezano uz Rektorovu nagradu održano je u okviru manifestacije Tjedan Sveučilišta u Zagrebu kojim se obilježava 150. obljetnica osnutka modernoga sveučilišta i kojim se sveučilišnoj zajednici i široj javnosti predstavljaju mnogi aspekti djelovanja najvećega i najstarijega sveučilišta u Republici Hrvatskoj koje neprekinuto djeluje već 356. akademsku godinu.

Istaknuvši kako je Rektorova nagrada najveće i nerijetko prvo veliko priznanje studentima za njihova postignuća u istraživanjima i društveno korisnom radu, rektor prof. dr. sc. Stjepan Lakušić u svome je govoru posebno istaknuo spremnost nagrađenih da se već u ranim fazama studija posvete znanstvenom radu, istraživanju i inovacijama bez kojih nema napretka gospodarstva i društva u cjelini. „Izuzetno smo ponosni na sve nagrađene studente, ali i na sve one koji su sudjelovali u Natječaju za dodjelu Rektorove nagrade ali ju nisu osvojili, jer su svojim radom i trudom iskazali izvrsnost koju nastojimo prepoznati kod naših studenata.“

U razgovoru sa studentima, rektor je posebno naglasio kako je biti student jedinstven način života mladoga čovjeka. „To je trajna potraga za znanjem i odgovorima te predstavlja najveću moguću avanturu. To je otkrivanje, stvaranje, ali i spoznaja onoga što jesmo i onoga što možemo postati, kao pojedinci i kao društvo. Izradom rada za Rektorovu nagradu studenti zakoračuju u akademski svijet u kojem su jedine granice, granice spoznaje, a studenti ih mogu širiti i pomicati stjecanjem znanja na Sveučilištu u Zagrebu.“, poručio je rektor.

Čestitavši svim dobitnicima nagrada, rektor je posebno zahvalio i njihovim mentorima koji studentima posvećuju puno vremena i pažnje, uključujući ih u svoja istraživanja kako bi tijekom studija potaknuli njihovu želju za znanjem te istraživačku znatiželju. „Mentori dobitnika Rektorove nagrade vrhunski su znanstvenici i nastavnici Sveučilišta u Zagrebu koji uvijek nađu vremena da u svoja istraživanja uključe svoje studente, dakle ono najvrjednije što imamo na našem Sveučilištu. Stara poslovica kaže: Ako želite biti sretni cijeli život, radite ono što volite. Naši profesori, mentori dobitnika Rektorove nagrade, upravo to i čine, a tajna njihove sreće je očaravajuća obuzetost poslom koji rade, a to je posao sveučilišnih profesora.“ Svoju zahvalnost rektor je uputio i roditeljima i bližnjima nagrađenih studenata, koji ih bezuvjetno podupiru tijekom akademskoga obrazovanja i njihove pripreme za tržište rada.

U skladu s rektorovom odlukom i Pravilnikom o dodjeli Rektorove nagrade, ove je godine na svečanosti dodijeljeno ukupno 110 Rektorovih nagrada u pet kategorija: 79 nagrada za individualni znanstveni i umjetnički rad jednoga ili dvoje autora, 12 nagrada za timski
znanstveni i umjetnički rad triju do deset autora, pet nagrada za znanstveni i umjetnički rad većih razmjera – timski znanstveni i umjetnički rad (više od deset autora), tri nagrade za posebne natjecateljske uspjehe pojedinaca ili timova (na prijedlog čelnika sastavnice ili rektora) te 11 nagrada za društveno koristan rad u akademskoj i široj zajednici (na prijedlog čelnika sastavnice ili rektora).

U ime nagrađenih studenata na svečanosti se obratila studentica Katja Popović, predsjednica Studentskoga zbora Sveučilišta u Zagrebu, čiji je projekt nagrađen Rektorovom nagradom. „Danas stojim pred vama, duboko ponosna, zahvalna i počašćena što imam priliku zahvaliti vam u ime svih studenata i studentica koji su dobitnici Rektorove nagrade. Ovaj je trenutak za nas veliko priznanje koje je odraz truda i snage, zalaganja i frustracije, volje i strasti posvećene kreaciji i realizaciji projekta vrijednoga ovakve nagrade. Zahvaljujem našem Sveučilištu što nam je dalo priliku da u njemu rastemo i razvijamo se, da stasamo. Hvala vam jer ova nas nagrada motivira da i dalje ustrajemo na putu obrazovanja, da širimo svoje obzore, pridonosimo zajednici i budemo odgovorni lideri budućnosti te nositelji važnih društvenih promjena.“

Posebno zahvalivši profesorima, mentorima te kolegama, kao i  obitelji i prijateljima, rekla je kako je zadovoljstvo biti student u akademskom okružju koje pruža prilike za osobni razvoj, učenje i istraživanje. „Rektorova nas nagrada podsjeća da svaki trud ima svoj smisao i vrijednost te da je upornost ključ našeg napredovanja unutar visokoga obrazovanja, ali i kao pojedinaca. Poručujem svim studenticama i studentima da je ovaj trenutak samo još jedan poticaj da nastavimo sanjati veliko, raditi predano i vjerovati u sebe.“

U umjetničkom dijelu programa svečane dodjele Rektorove nagrade nastupila je nagrađena studentica Muzičke akademije sopranistica Marija Salečić uz glasovirsku pratnju pijanistice Petre Akrap te nagrađena studentica harfe Marta Ćiković.

Natječaj za dodjelu Rektorove nagrade za akademsku godinu 2023./2024. bio je otvoren od 14. veljače do 30. kolovoza 2024. do 16 sati, a pravo prijave imali su svi studenti prijediplomskih, diplomskih te integriranih prijediplomskih i diplomskih studija Sveučilišta u Zagrebu.

Na Natječaj je pristiglo ukupno 205 prijava, a Povjerenstvo za Rektorovu nagradu koje čine po dva ugledna profesora iz svakoga od znanstvenih te umjetničkoga područja, predložilo je rektoru da se ove godine dodijeli ukupno 110 nagrada. Povjerenstvo je pri vrednovanju radova u obziru uzelo pet kriterija: znanstveni pristup rada, osobno djelovanje studenta, primjenjivost, kreativnost i oprema rada.

Svečanoj dodjeli Rektorove nagrade prethodilo je predstavljanje najreprezentativnijih nagrađenih radova iz svakoga područja koje je danas u 10 sati održano u auli Sveučilišta. Nakon pozdravnih riječi prorektora za znanost, istraživanje i poslijediplomske studije prof. dr. sc. Dubravka Majetića, svoje su radove, nagrađene Rektorovom nagradom, predstavili odabrani studenti.

U biomedicinskom području svoj je rad pod nazivom Usporedba tipičnih i atipičnih karcinoida korištenjem vibracijske spektroskopije predstavila studentica Lukrecija Anzić s Medicinskoga fakulteta.

U biotehničkom području rad pod nazivom Inkapsuliranje ekstrakta karotenoida kalcijevim alginatom povećava stabilnost ali smanjuje iskorištenje karotenoida u kokoši nesilica predstavilo je troje studenata Agronomskoga fakulteta: Karla Čorbić, Nikola Linić i Barbara Vuk.

Svoj rad Mentalno zdravlje i socijalna podrška kod žena koje prolaze kroz postupak medicinski potpomognute oplodnje, ostvaren u društvenom području, na skupu je predstavila studentica Pravnoga fakulteta Nikolina Brezonjić.

U humanističkom području svoj su rad pod nazivom Žanrovsko-tipološka usporedba kriminalističkih romana Wachtmeister Studer Friedricha Glausera i Das Versprechen Friedricha Dürrenmatta predstavili Karlo Andlar i Josip Mikulić s Filozofskoga fakulteta.

Nagrađeni rad pod nazivom Priprava i anizotropna magnetska svojstva jediničnih kristala hibridnih metalo-organskih perovskita [C(NH2)3][MII(HCOO)3] (M = Cu, Mn i Co), ostvaren u prirodoslovnom području, predstavila je studentica Prirodoslovno-matematičkoga fakulteta Jana Mužević.

U umjetničkom području Rektorovom je nagradom nagrađen student Tomislav Jukić s Muzičke akademije za osvojeno prvo mjesto na međunarodnim pjevačkim natjecanjima Mikuláš Schneider-Trnavský i Antonín Dvořák, čija je snimka nastupa prikazana na skupu.

Program posvećen Rektorovoj nagradi nastavlja se simulacijama razgovora za posao u kojima sudjeluju dobitnici i predstavnici osam tvrtki: Končar, Infobip, Orbico, INA, Bugatti-Rimac, Mindsmiths, Henkel i Degordian.

Izložba postera nagrađenih radova u predvorju svečane dvorane u zgradi SEECEL-a ostaje otvorena za javnost do 15. studenoga 2024. 

Program organiziran u povodu Rektorove nagrade moderirala je Ida Prester.



Top