Vijest
29.08.2024

Na Sveučilištu u Zagrebu 1. generacija studenata međunarodnoga studija "NeuroData"

Prva generacija studenata međunarodnoga diplomskoga studija Erasmus Mundus Joint Masters Degree in Brain and Data Science – NeuroData stigla je u Zagreb radi sudjelovanja na dvotjednoj ljetnoj školi u organizaciji Fakulteta elektrotehnike i računarstva i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

NeuroData je studijski program koji objedinjuje područja neuroznanosti i znanosti o podacima, a provodi ga konzorcij sveučilišta šest zemalja. Koordinator je Sveučilište Bar-Ilan iz Izraela, a uz Fakultet elektrotehnike i računarstva i Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, partneri su Sveučilišta u Nizozemskoj (Vrije Universiteit Amsterdam), Portugalu (Universidade de Lisboa - Instituto Superior Técnico), Italiji (University of Padua) i Finskoj (University of Jyväskylä).

Ljetna škola, koja traje od 26. kolovoza do 6. rujna, ove je godine ugostila 14 vrhunskih studenata iz Italije, Njemačke, Francuske, Kazahstana, Kirgistana, Armenije, Rusije, Vijetnama, Tajlanda, SAD-a, Meksika i Brazila.

Posjet Zagrebu uključuje i dolazak glavnog koordinatora projekta prof. Alona Korngreena s Bar-Ilan Sveučilišta u Izraelu. Profesor Korngreen je priznati stručnjak na području neuroznanosti i znanosti o podacima, posebno u polju biofizike i neurofiziologije te će svojim prisustvom dodatno obogatiti događanje, osobito kroz razgovore o NeuroData projektu i konceptu združenih interdisciplinarnih diplomskih studija. „Za mene, kao koordinatora projekta, nevjerojatno je iskustvo surađivati s izvrsnim timom znanstvenika s MEF-a i FER-a Sveučilišta u Zagrebu. Također, studenti prve generacije projekta sjajni su mladi ljudi koje je bilo veliko zadovoljstvo podučavati tijekom protekle akademske godine. Interdisciplinarni program ljetne škole, poput ove koja se ovih dana održava u Zagrebu, izvrsna je prilika za privlačenje vrhunskih studenata. Stoga planiramo nastaviti s tom praksom i nakon završetka projekta“, izjavio je Korngreen.

Organizatori i voditelji ljetne škole su prof. dr. sc. Melita Šalković-Petrišić (MEF) i prof. dr. sc. Mario Cifrek (FER), koji su zajedno sa svojim timovima osmislili nastavni program posvećen specifičnim segmentima neuroznanosti i odabranim dijelovima znanosti o podacima. U prvom tjednu nastave program škole fokusiran je na patofiziološke mehanizme neurodegenerativnih bolesti, poremećaje pamćenja i bol, kao i na metode modeliranja tih poremećaja. U drugom tjednu, studenti će se baviti mjerenjem i analizom neurofizioloških signala te metodama strojnog učenja, uz praktične vježbe u laboratorijima.

„Posebna vrijednost ovog interdisciplinarnog studija je stvaranje novog profila stručnjaka za kojima već sada postoji velika potreba na tržištu rada u širokom području primijenjene neuroznanosti. Nova kvaliteta koju bi ovakav jedinstveni profil stručnjaka s komplementarnim znanjem neuroznanosti i znanosti o podacima trebao donijeti u medicini je razumijevanje svih aspekata analize prikupljenih podataka, kao i njihove interpretacije u nalaženju novih rješenja u postavljanju dijagnoze, liječenja, praćenja i prognoze neuroloških i psihijatrijskih bolesti te odgovora na terapiju. U području neurofarmakologije, stjecanje znanja na ovom studiju samo je prvi, važan korak u daljnjoj izobrazbi takvog kadra koji bi u budućnosti mogao znatno doprinijeti razvoju personalizirane, a time možda i učinkovitije terapije neurodegenerativnih bolesti poput Alzheimerove i Parkinsonove bolesti, pojašnjava prof. dr. sc. Melita Šalković – Petrišić.

„FER ima dugu povijest istraživanja i nastave u interdisciplinarnom području biomedicinskog inženjerstva. Laboratorij za biomedicinsku elektroniku tadašnjeg Elektrotehničkog fakulteta osnovao je 1972. profesor emeritus Ante Šantić koji je u to doba bio jedan od istaknutih stručnjaka na području biomedicinskog inženjerstva u svijetu. Laboratorij od tada djeluje u kontinuitetu i u njemu je realiziran veliki broj znanstvenih i stručnih projekata, a dugogodišnja uspješna suradnja s Medicinskim fakultetom nastavljena je i kroz zajedničku organizaciju ove ljetne škole“, ističe prof. dr. sc. Mario Cifrek.

Ovakvi združeni diplomski studiji Erasmus Mundus (EMJM) predstavljaju najzahtjevniji oblik prijave Erasmus+ projekata. U prilog tome govori i činjenica da se na Sveučilištu u Zagrebu provodi samo šest EMJM programa, od kojih je NeuroData među rijetkima koji zajednički provodi više sastavnica, a također i prvi takve vrste na Medicinskom fakultetu. Zbog vrhunske kvalitete ovi programi nose oznaku izvrsnosti i motiviraju studente širom svijeta da pristupe studiju koji se provodi u partnerskim zemljama, pri čemu se najkvalitetniji studenti stipendiraju iz sredstava projekta. Nakon završetka studija, studentima se izdaje dvostruka međunarodna diploma dvaju sveučilišta (double degree), onoga na kojem su proveli prvu godinu i onoga na kojem su tijekom druge godine studija izradili i obranili diplomski rad.

„Suvremena medicina se već duže vrijeme temelji na interdisciplinarnom pristupu i uključuje stručnjake različitih profila, osobito iz domene informatičkih znanosti i umjetne inteligencije. Stoga nam je FER prirodni partner s kojim imamo višedesetljetnu suradnju. Međunarodni studij NeuroData samo je jedno od zrcala te dugogodišnje suradnje, a uključuje i aspekt internacionalizacije i razvoja međunarodnih programa izobrazbe u europskom okviru. Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu poznat je po svojim međunarodnim diplomskim i poslijediplomskim studijima kao i izvrsnosti u području neuroznanosti. Za istaknuti je djelovanje Znanstvenog centra izvrsnosti (ZCI) za temeljnu, kliničku i translacijsku neuroznanost koji je znatno doprinio znanstvenoj produktivnosti i međunarodnoj vidljivosti MEF-a. Radujemo se daljnjoj suradnji sa sveučilištima koji čine ovaj konzorcij, kao i novim generacijama studenata toga vrijednog diplomskog programa“, izjavio je prof. dr. sc. Davor Ježek, prodekan za Studij medicine na engleskom jeziku.

„Veselimo se radu s prvom generacijom studenata i suradnji s partnerima na projektu. Rekao bih da ovim projektom i studijem FER doprinosi ispunjenju strateških ciljeva obrazovanja i doprinosa zajednici kroz dvije ključne dimenzije: internacionalizaciju i multidisciplinarnost“, zaključuje dekan FER-a prof. dr. sc. Vedran Bilas.

Europska unija osigurala je financiranje za četiri generacije studenata. Upisi za akademsku godinu 2024./2025. su završeni, no prijave za naredne godine su još uvijek otvorene. Više informacija dostupno je na službenim mrežnim stranicama projekta NeuroData.



Top