23.10.2017

Uređaj s Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije - najbolja inovacija na IWIS-u 2017. iz kemijskih znanosti!

U Varšavi u Poljskoj od 9. do 11. listopada 2017. održan je 11. Međunarodni salon inovacija IWIS 2017. Izložbu je organiziralo Udruženje poljskih inovatora i racionalizatora (API&R) u suradnji s Poljskim patentnim uredom i Varšavskim tehnološkim sveučilištem, a dodatni ugled ovoj manifestaciji osiguralo je visoko pokroviteljstvo Predsjednika Republike Poljske.

I ove godine Salon se tradicionalno događao u auli Varšavskoga tehnološkoga sveučilišta, osnovanoga davne 1826. godine i svakako je najznačnija smotra ove vrste, ne samo u Poljskoj, već u ovom dijelu Europe. Bilo je predstavljeno oko 400 inovacija iz 33 zemlje, a Salon je posjetilo više od 20 tisuća posjetitelja. IWIS predstavlja inovacije uglavnom tzv. "više dodane vrijednosti", nastale kao rezultat napora istraživačkih timova na sveučilištima i istraživačko-razvojnim institucijama. Udruga inovatora Hrvatske i Sveučilište u Zagrebu ovom su prilikom predstavili šest inovacija koje su privukle pozornost Međunarodnoga ocjenjivačkog suda čiji su članovi ugledni predstavnici akademske zajednice.

Prema odluci Ocjenjivačkog suda, inovacija Uređaj za ekstruziju polimernih filamenata za izradu mikroreaktora pomoću 3D pisača proglašena je najboljom inovacijom iz područja kemijskih znanosti te je nagrađena platinastom medaljom IWIS i IFIA (Međunarodna federacija nacinalnih saveza inovatora) medaljom za najbolju inovaciju.

Posebno veseli činjenica da su predstavljene hrvatske inovacije rezultat kreativnoga napora mladih istraživača, studenata i doktora znanosti.

Popis predstavljenih hrvatskih inovacija te dodijeljenih nagrada:

1. Platinasta medalja i IFIA nagrada za najbolju inovaciju iz kemijskih znanosti
UREĐAJ ZA EKSTRUZIJU POLIMERNIH FILAMENATA ZA IZRADU MIKROREAKTORA POMOĆU 3D PISAČA - Tin Rahelić, Tea Lovrinov s Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu
2. Zlatna medalja i Posebno priznanje Fakulteta politehnike Bukurešt
UREĐAJ ZA ISPITIVANJE POKRETNIH DIJELOVA NAMJEŠTAJA - Ivica Grbac, Gojko Nikolić i Marko Krajnović sa Šumarskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
3. Zlatna medalja s posebnom pohvalom
ALGORITAM ZA DEFINIRANJE NAJOPTIMALNIJIH SMJERNICA ZA RAZVOJ GRAFIČKOG PROIZVODA - Vladimir Cviljušac, Iva Marenić, Jelena Mandić s Grafičkoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu
4. Srebrna medalja
ELEKTROHIDRAULIČKI ROBOTSKI MANIPULATOR (EHROM)
prof. dr. sc. Željko Šitum s Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu
5. Brončana medalja
OSOBNI ELEKTROMIOGRAF MYMYO, Una Pale, Mario Cifrek, Igor Krois s Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu i Stanislav Peharec s Poliklinike Peharec iz Pule