Umjetnost u središtu Zagreba - 'Projekt Ilica: Q'Art'

Pomalo uspavana Ilica, nagrđena napuštenim dvorištima i uličnim prostorima od 18. do 25. svibnja 2018. opet diše punim plućima i dvorištima. Projekt Ilica: Q'Art otvara svoja vrata i prozore svim građanima i posjetiteljima Grada Zagreba te kroz tjedan dana nudi mnoštvo glazbenih, književnih, plesnih, filmskih i umjetničkih programa.

Ovaj petogodišnji razvojni projekt autorski potpisuju i organiziraju dekan Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu red. prof. art. Aleksandar Battista Ilić i Ivana Nikolić Popović, predsjednica Hrvatskoga klastera i kreativnih industrija.

Projektom se želi podići kvaliteta života te potaknuti dijalog između građana i javne uprave, kako bi se kultura i raznovrsni sadržaji vratili u napuštene prostore u središtu grada. Poticanje poduzetništva i proizvodnje unutar lokalne zajednice drugi je, ne manje važan, cilj ovoga projekta, usko vezan uz neiskorištene javne prostore, kojih samo u Ilici (od broja 1 do 212) ima čak 76, a predstavljaju veliki energetski, socijalni, estetski, zdravstveni i ekološki problem.

Najdulja zagrebačka ulica Ilica, kojom dnevno prođe 250.000 ljudi, postala je vrlo živahna. Prazni izlozi napuštenih trgovina, odjeveni u vedro umjetničko ruho, s veseljem promatraju prolaznike. Neka od napuštenih dvorišta u ovih tjedan dana odzvanjaju smijehom, plesnim pokretima, književnim radionicama i prekrasnim izložbama.

Suorganizatori projekta su: Akademija likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatski klaster i kreativne industrije i Grad Zagreba, dok su pokrovitelji manifestacije: Ministarstvo državne imovine, Ministarstvo kulture, Sveučilište u Zagrebu i Turistička zajednica Grada Zagreba.

Ulaz na sva događanja je besplatan, a detaljne informacije o programu, rasporedu događanja i lokacijama mogu se pronaći na  poveznici www.projektilica.com i na Facebook stranici Projekt Ilica https://www.facebook.com/projektilica/.

Projekt Ilica_01  Projekt Ilica_02
 Projekt Ilica_03  Projekt_04