06.11.2017

Svečano obilježen Dan Sveučilišta u Zagrebu 3. studenoga

U petak 3. studenoga 2017. obilježen je Dan Sveučilišta u Zagrebu. Nakon što je sveučilišno izaslanstvo u 9.15 sati na groblju Mirogoju položilo vijence i odalo počast preminulim profesorima i studentima, u auli Sveučilišta u Zagrebu u 11 sati održana je svečana sjednica Senata.

Program svečane sjednice započeo je pozdravnim govorom prof. dr. sc. Damira Borasa, rektora Sveučilišta u Zagrebu, nakon čega su uslijedili govori prof. dr. sc. Vlade Guberca, predsjednika Rektorskoga zbora Republike Hrvatske, Jelene Pavičić-Vukičević, zamjenice gradonačelnika Grada Zagreba, prof. dr. sc. Blaženke Divjak, ministrice znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske, mr. sc. Renate Margaretić Urlić, izaslanice Predsjednice Republike Hrvatske, akademika Željka Reinera, izaslanika predsjednika Hrvatskoga sabora i Andreja Plenkovića, predsjednika Vlade Republike Hrvatske.

Nazočnima se još jednom obratio rektor Boras izlaganjem Sveučilište u Zagrebu na početku 349. akademske godine.

Na svečanoj sjednici 15 profesora Sveučilišta u Zagrebu primilo je počasno zvanje i titulu professor emeritus te su dodijeljene nagrade "Fran Bošnjaković" i "Andrija Mohorovičić" za 2017. Rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damir Boras na svečanoj je sjednici dodijelio i posebna priznanja studentima i profesorima Sveučilišta.

Program obilježavanja Dana Sveučilišta nastavljen je i poslije podne, kada su na svečanosti u auli Rektorata dodijeljene spomen-medalje profesorima Sveučilišta u Zagrebu umirovljenima u akademskoj godini 2016./2017.

Diplomom rimskoga cara i ugarsko-hrvatskoga kralja Leopolda I. dana 23. rujna 1669. priznati su status i povlastice sveučilišne ustanove tadašnjoj Isusovačkoj akademiji (Academia Zagrabiensis) u slobodnom kraljevskom gradu Zagrebu, što je prihvaćeno na saboru Hrvatskoga kraljevstva dana 3. studenoga 1671. Stoga Sveučilište u Zagrebu godinu 1669. prihvaća kao godinu svoga utemeljenja, a 3. studenoga obilježava svoj Dan Sveučilišta (Dies academicus).

Govor prof. dr. sc. Damira Borasa, rektora Sveučilišta u Zagrebu

Popis dobitnika nagrada i priznanja

2017_dan sveucilista 2017_dan sveucilista
 2017_dan sveucilista  2017_dan sveucilista