01.03.2017

Opera 'Lukava mala lisica' - zajednički projekt studenata Sveučilišta u Zagrebu i zagrebačkoga HNK-a

Premijera satirične opere Lukava mala lisica Leoša Janáčeka, ovogodišnji zajednički projekt više sastavnica Sveučilišta u Zagrebu i zagrebačkoga HNK-a, održat će se u petak 3. ožujka 2017. u 19.30 u Hrvatskom narodnom kazalištu u Zagrebu. Poslije premijerne izvedbe, predstava će biti prikazana još dva puta, 7. i 9. ožujka 2017. U realizaciji sudjeluju Muzička akademija, Akademija dramske umjetnosti, Akademija likovnih umjetnosti, Tekstilno-tehnološki fakultet, Arhitektonski fakultet, Studij dizajna, Fakultet političkih znanosti i zagrebački HNK-a. Najnovija je to suradnja u sklopu koje već osmu godinu zaredom više od 300 zagrebačkih studenata pod vodstvom svojih mentora na pozornici predstavlja svoje umjetničko stvaralaštvo.

Opera u tri čina, koju je Janáček skladao inspiriran stripom Stanislava Loleka, dopunivši ga pričom Rudolfa Těsnohlídeka iz dnevnog lista Lidové noviny, praizvedena je u Brnu 1924. godine. Zbog satirična sadržaja punog humora i erotičnih elemenata, kao i moravskoga dijalekta kojim je pisana, priča je postala iznimno popularna. Od nje je Jánaček stvorio operu, uprizorivši životni ciklus ljudskoga i životinjskog svijeta. Svijet ljudi i svijet životinja u djelu postoje paralelno i međusobno se prožimaju, istodobno zadržavajući svaki svoju posebnost. No, između ta dva svijeta postoji jaz, koji se očituje i kroz radnju i kroz međusobno razumijevanju likova. Iako i ljudi i životinje ove opere, govore istim češkim dijalektom, međusobno se ipak ne razumiju.

Režiju produkcije potpisuje Mathias Behrends, operni redatelj i voditelj opernoga studija na Bern University of Arts, a premijerom Lukave male lisice dirigirat će maestro Mladen Tarbuk. Scenografi su studenti Arhitektonskog fakulteta, ADU i ALU pod mentorskim vodstvom Tanje Lacko, Darka Bakliže i Gordane Bakić-Vlahov, kostimografi studenti TTF-a pod mentorstvom Barbare Bourek i Sandre Škaro, a oblikovatelji svjetla Ivan Štrok, Ivan Lušičić i Dina Marijanović (ADU) pod mentorskim vodstvom Denija Šesnića. U izvedbi se solistima, zboru i simfonijskom orkestru Muzičke akademije pridružuje i Djevojački zbor Zvjezdice.

Više možete saznati na Facebook stranici