12.06.2017

Kraljevsko odlikovanje Reda Izabele Katoličke prof. dr. sc. Mirjani Polić Bobić

Svečana dodjela Kraljevskoga odlikovanja Reda Izabele Katoličke prof. dr. sc. Mirjani Polić Bobić, predstojnici Katedre za španjolski jezik i Katedre za hispanske knjizevnosti Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održat će se u ponedjeljak 12. lipnja 2017. u 18 sati u Službenoj rezidenciji Veleposlanstva Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj (Jurjevska 5, Zagreb). Ovo iznimno priznanje uglednoj profesorici uručit će veleposlanik Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj NJ. E. Edurado Aznar.

Njegovo Veličanstvo Kralj Filip VI. dodjeljuje rang Komendatora Reda Izabele Katoličke prof. dr. sc. Mirjani Polić Bobić kao znak priznanja njezinom kontinuiranom i predanom radu na proučavanju Španjolske i hispanskoga svijeta, tijekom kojega se istaknula svojim objektivnim i dokumentiranim pristupom. Visoka razina njezinih akademskih postignuća, te brojne knjige i članci koje je objavila o španjolskom jeziku i kulturi u Hrvatskoj, u velikoj su mjeri pridonijeli promicanju španjolske baštine i učvršćivanju kulturnih spona između dviju zemalja.

Kraljevsko odlikovanje Reda Izabele Katoličke prestižno je španjolsko odličje koje je uspostavio Kralj Fernando VII. prije 200 godina kako bi mogao odlikovati španjolske i strane državljane za izvanredna dostignuća civilnoga karaktera, koji su na poseban način doprinijeli poticanju prijateljskih odnosa i suradnje Španjolske s ostatkom međunarodne zajednice.

Prof. dr. sc. Mirjana Polić Bobić još je 2003. odlikovana Vrpcom Dame 2. stupnja Reda Izabele Katoličke, a sada postaje prva osoba u Hrvatskoj koja za područje španjolske povijesti, jezika i književnosti prima čin Komendatora.

Govor zahvale.pdf

Polic_Bobic_odlikovanje_lipanj2017