05.05.2021

Konferencija o budućnosti Europe - vizija za Hrvatsku

Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj i Hrvatski sabor, u partnerstvu s Predstavništvom Europske komisije u Hrvatskoj u utorak 11. svibnja od 10 sati organiziraju tematski skup Konferencija o budućnosti Europe – vizija za Hrvatsku. Na događanju sudjeluju rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damir Boras i studentica 6. godine integriranoga studija medicine Katarina Babić na temu "Budućnost javnoga zdravlja i mladi".

Konferenciju u Hrvatskom saboru otvorit će predsjednik Gordan Jandroković, te potpredsjednica Europske komisije Dubravka Šuica i zastupnik u Europskom parlamentu Karlo Ressler. Izravni prijenos može se pratiti na YouTube kanalu i Facebook stranici Europskog parlamenta u Hrvatskoj i internet TV-u Hrvatskoga sabora.

U prvom dijelu predstavit će se uspješni EU projekti realizirani u Hrvatskoj, ovogodišnji dobitnik priznanja "Europski građanin", kojega dodjeljuje Europski parlament, te laureat nagrade "Europska velika obitelj" (koju je ustanovila Europska konfederacija velikih obitelji).

Drugi dio konferencije posvećen je budućnosti Europe i raspravama o snažnijem i pravednijem gospodarstvu, obrazovanju, digitalnoj i zelenoj transformaciji te kulturi i mladima. Sudjeluju, među ostalim, zastupnici Sunčana Glavak, Tomislav Sokol, Željana Zovko, Tonino Picula i Valter Flego. Videovezom rasprave će se voditi iz 9 hrvatskih sveučilišta.

Konferencija o budućnosti Europe je veliki paneuropski demokratski projekt tijekom kojeg građanke i građani imaju priliku odlučiti kako bi se Europska unija trebala razvijati i što bi trebali biti njezini prioriteti. Sastavni dio Konferencije je višejezična digitalna platforma  na kojoj građanke i građani mogu razmjenjivati ideje, povezivati se, predlagati rješenja i inicijative te različite aktivnosti. Uz panele i rasprave, građani će moći sudjelovati i u radu plenarne skupštine u kojoj je za njih rezervirano 108 mjesta. Jednaki broj namijenjen je predstavnicima nacionalnih parlamenata, te eurozastupnicima. U radu plenarne skupštine sudjelovat će još 54 predstavnika Vijeća (dva mjesta za svaku državu članicu), tri člana Europske komisije, te predstavnici Odbora regija, Europskog gospodarskog i socijalnog odbora, socijalnih partnera i civilnog društva. Inauguracija Konferencije o budućnosti Europe održana je u nedjelju, 9. svibnja, na Dan Europe u Europskom parlamentu u Strasbourgu.

Program:

OTVORENJE KONFERENCIJE

10.05     Obraćanje Dubravke Šuice, potpredsjednice Europske komisije

10.10     Obraćanje Karla Resslera, zastupnika u Europskom parlamentu

10.15     Obraćanje Gordana Jandrokovića, predsjednika Hrvatskoga sabora

BUDUĆNOST HRVATSKE – USPJEŠNE PRIČE

10.20     Mario Čelan, Razvojna agencija Sisačko-moslavačke županije, gaming u Novskoj

10.25     prof. dr. sc. Dragan Schwarz, ravnatelj Specijalne bolnice Radiochirurgia Zagreb

10.30     prof. dr. sc. Sven Lončarić, voditelj Centra za umjetnu inteligenciju (CAI) FER-a

10.35     Humanoidni robot Pepper s FER-a na djelu!

NAGRADA EUROPSKOG PARLAMENTA „EUROPSKI GRAĐANIN“

10.40     Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković

Dan Špicer, poslovni direktor Saveza izviđača Hrvatska, koordinator kampanje Boranka

NAGRADA EUROPSKA VELIKA OBITELJ 2020.

10.50     Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković, europska velika obitelji Toljanić

DRUGI DIO: KONFERENCIJA O BUDUĆNOSTI EUROPE

Platforma za praćenje:   YouTube i Facebook stranica Europskog parlamenta

Pitanja gledatelja:  platforma Sli.do - #BuducnostJeVasa