16.01.2017

Koncert "Poklonjene muzike (hrvatska glazba za saksofone)" na Muzičkoj akademiji

U srijedu 18. siječnja 2017. u 20 sati u Koncertnoj dvorani Blagoja Berse održat će se treći koncert ciklusa Vivat academia - ciklus koncerata studenata i profesora Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu, posvećen hrvatskoj glazbi za saksofone pod nazivom Poklonjene muzike (hrvatska glazba za saksofone). Ulaz je besplatan.

Bogata i gotovo četrdesetogodišnja tradicija hrvatske saksofonističke škole (studij saksofona na Muzičkoj akademiji pokrenut je 1977. godine) ne može se promatrati samo kao tradicija interpretacije glazbe. Povijest saksofonističkih ansambala ili pak pojedinaca saksofonista koje je iznjedrila, a koji imaju izrazito diferenciranu izvođačku i pedagošku djelatnost, pokazuje direktnu vezu s poviješću hrvatske glazbe. Tu vezu su saksofonisti u godinama svog djelovanja oblikovali i neupitno je izvršila utjecaj na njih same te oni kontinuirano s velikim interesom prilaze suvremenoj glazbi.

Ovaj koncert nudi pogled na ovu specifičnu interakciju, koju je na osobit način njegovao red. prof. saksofona Dragan Sremec osamdesetih i devedesetih godina (skladbe za saksofone Borisa Papandopula, Dubravka Detonija, Marka Ruždjaka i Anđelka Klobučara među prvima su svoje vrste u hrvatskoj literaturi), a dijalog se nastavlja u vidu recentnih skladbi za međunarodno natjecanje Josip Nochta (skladba Didgeridoo Mladena Tarbuka).

Prije dvije godine navršilo se devedeset godina rođenja prof. Josipa Nochte, prvoga profesora saksofona na Muzičkoj akademiji i jednog od prvih promicatelja klasičnoga saksofona u ovom dijelu Europe. Istodobno se širom svijeta obilježavala 200. obljetnica rođenja "oca saksofona" Adolphea Saxa. Stoga je idejni začetnik i promotor natjecanja Josip Nochta te nasljednik umjetnikove katedre prof. Dragan Sremec nastojao ovakvom inicijativom ostvariti daljnje jačanje i zamah izvođačko-kreativne afirmacije saksofona u hrvatskoj glazbi i kulturi u cjelini.

Mlade snage Muzičke akademije, u kojima se zrcale svi ovi napori u kojima je tradicija izgrađena, predstavit će se u suradnji sa svojim profesorima u novoizgrađenoj Koncertnoj dvorani Blagoja Berse

Boris Papandopulo: ŠEST KROKIJA
- Allegro moderato