10.05.2017

Izaslanstvo Vlade njemačke savezne zemlje Hessen posjetilo Sveučilište u Zagrebu

Rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damir Boras s prorektorima i suradnicima susreo se 9. svibnja 2017. s visokim predstavnicima njemačke savezne zemlje Hessen - ministrom znanosti i umjetnosti Borisom Rheinom, ministrom kulture prof. dr. sc. Alexanderom Lorzom, ministrom socijalne skrbi Stefanom Grüttnerom, predstavnicima kluba zastupnika CDU-a parlamenta savezne zemlje Hessen te njihovim suradnicima.

Sastanak je održan u auli Sveučilišta u Zagrebu, u okviru posjeta izaslanstva Vlade njemačke savezne zemlje Hessen Republici Hrvatskoj, koje predvođeno predsjednikom Vlade Volkerom Bouffierom od 7. do 11. svibnja 2017. boravi u RH s ciljem razgovora i susreta s najvišim dužnosnicima i čelnicima političkih, znanstvenih i kulturnih institucija.

Tema sastanka bila je razvoj suradnje između visokoobrazovnih i znanstvenih institucija koje djeluju u saveznoj zemlji Hessen i Sveučilišta u Zagrebu, kao najvećega i najstarijega sveučilišta u Republici Hrvatskoj.

Njemačka i Hrvatska ostvaruju vrlo dobru suradnju u području visokoga obrazovanja i znanosti, čemu svjedoče i brojni bilateralni sporazumi sklopljeni između Sveučilišta u Zagrebu i njemačkih sveučilišta. Rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damir Boras tijekom sastanka istaknuo je suradnju Sveučilišta u Zagrebu i visokoobrazovnih institucija iz savezne zemlje Hessen, posebno u okviru programa Erasmus+. Također, rektor je istaknuo da njemački i hrvatskih znanstvenici već dugi niz godina međusobno surađuju na organizaciji međunarodnih znanstvenih konferencija i zajedničkih istraživačkih projekata, a mnogi profesori Sveučilišta u Zagrebu često borave na njemačkim sveučilištima.

Hessen_CDU_svibanj2017

Predstavnici njemačke savezne zemlje Hessen istaknuli su da se trenutno suočavaju s izazovima vezanima uz velik porast broja mladih koji se žele upisati na sveučilišne studije, a koji se prvenstveno odnose na pitanja financiranja, rastući broj zaposlenika te kapacitete kojima visokoobrazovne institucije moraju raspolagati kako bi ponudile što kvalitetnije obrazovanje. Ministar znanosti i umjetnosti Boris Rhein istaknuo je na sastanku kako Njemačka želi zadržati svoj dualni model visokoga obrazovanja, uz daljnji razvoj sveučilišta i visokih škola (Fachhochschulen). Također, na sastanku je ministar Rhein predstavio značajan porast ulaganja u znanstvene i istraživačke kapacitete te razvoj infrastrukture u ovom području u saveznoj zemlji Hessen tijekom posljednjih godina.

Tijekom sastanka, predstavnici Sveučilišta u Zagrebu i savezne zemlje Hessen razgovarali su o pitanjima autonomije sveučilišta i visokoobrazovnih institucija u Hrvatskoj i Njemačkoj, financiranju sustava znanosti i visokoga obrazovanja te razvoju centara izvrsnosti.

Sastanak održan u auli Sveučilišta u Zagrebu, zaključili su sudionici, poticaj je za daljnje razgovore i razvoj međusobne suradnje ne samo u području znanosti i visokoga obrazovanja, nego i u području kulture i kulturne razmjene.