24.11.2020

Erasmus studentska mreža organizira "Dane društvene uključenosti"

Erasmus studentska mreža (ESN) pokrenula je novo izdanje Dana društvene uključenosti, inicijative čiji je cilj zagovaranje programa inkluzivne mobilnosti kroz aktivnosti koje okupljaju međunarodne studente i članove lokalnih zajednica u više od 42 zemlje.

Dani društvene uključenosti održavaju se između 23. studenoga i 7. prosinca 2020. Tijekom ova dva tjedna više od 500 lokalnih podružnica ESN-a promovirat će aktivnosti kojima je cilj integrirati međunarodne studente u lokalne zajednice i obratno. Ovom će inicijativom međunarodni studenti imati priliku bolje razumjeti svoje lokalne zajednice i osvijestiti izazove koji se pojavljuju u njima; raditi zajedno s volonterima na jačanju društvene uključenosti ovih zajednica; širiti svijest o društvenim područjima djelovanja i imati opipljiv utjecaj te istodobno povećavajući osjećaj solidarnosti.

Iako postoje vrlo dobri primjeri efektivnih aktivnosti na terenu iz prošlih izdanja ovih Dana (npr. posjeti lokalnim školama, staračkim domovima, itd.), ove godine, zbog COVID-19 pandemije, suočeni smo s novim izazovom - novom stvarnošću. Ipak, to nas neće zaustaviti. Samo će nas potaknuti da istražimo nove alternative. Ovogodišnje aktivnosti Dana društvene uključenosti imat će vrlo jak fokus online: time ćemo osigurati da svi budu sigurni i istovremeno pokrenuti ljudsku maštu uz pomoć različitih tema i na taj ih način angažirati.

Aktivnosti organizirane pod okriljem Dana društvene uključenosti omogućit će međunarodnim studentima širom Europe da imaju društveni utjecaj u zajednicama u kojima studiraju. Na taj način imaju priliku postati aktivni europski građani koji su svjesni i empatični prema društvenim pitanjima i koji zajedno rade na boljoj i inkluzivnoj budućnosti. Ovaj aktivan i angažiran odnos prema društvu pokretačka je snaga koja će omogućiti Erasmus generaciji da promijeni svijet.

„Danima socijalne uključenosti želimo potaknuti internacionalizaciju kod kuće i razbiti tzv. Erasmus mjehurić okupljanjem međunarodnih i lokalnih studenata kako bi organizirali značajne aktivnosti za svoje lokalne zajednice. ESN teži 'obogaćenju društva putem međunarodnih studenata', a Dani društvene uključenosti najbolji su alat za postizanje ove misije.“
- Kostis Giannidis, predsjednik Erasmus studentske mreže