28.09.2017

135. obljetnica studija farmacije na Sveučilištu u Zagrebu

U utorak 26. rujna 2017. u Kristalnoj dvorani hotela Westin održana je svečanost povodom obilježavanja 135 godina studija farmacije na Sveučilištu u Zagrebu. Sa Sveučilišta u Zagrebu, osim domaćina dekana prof. dr. sc. Željana Maleša i uprave Fakulteta, sudjelovali su i prof. dr. sc. Damir Boras, rektor Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Ivana Čuković-Bagić, prorektorica za studente, studije i upravljanje kvalitetom, prof. dr. sc. Mirjana Hruškar, prorektorica za prostorni razvoj i kontrolu sustava kvalitete, red. prof. art. Mladen Janjanin, prorektor za umjetničko područje i međunarodni položaj Sveučilišta i prof. dr. sc. Miljenko Šimpraga, prorektor za inovacije, transfer tehnologije i komunikacije.

Također, od visokih dužnosnika svečanoj ceremonij su nazočili: dr. sc. Tomislav Madžar, izaslanik predsjednice RH, prof. dr. sc. Milan Kujundžić, ministar zdravstva u Vladi RH, Branka Ramljak, državna tajnica Ministarstva znanosti i obrazovanja te predstavnici brojnih udruga, komora itd. Događanju su prisustvovali brojni stručnjaci, profesori i znanstvenici te vodeći poslovni ljudi iz farmaceutskoga i medicinskga područja.

Cijelu tekuću akademsku godinu Farmaceutsko-biokemijski fakultet obilježavao je obljetnicu organizirajući brojne stručne i znanstvene skupove, predavanja, izložbe te objavio prigodne publikacije (Spomenicu, Bibliografiju i godišnja izvješća).

Povijest

„Odobravam uvođenje farmaceutskog učevnog tečaja (studija farmacije) na po meni nazvanom Sveučilištu u Zagrebu, po važećim studijskim i ispitnim propisima“, zapisao je 4. listopada 1882. godine car Franjo Josip I.

Ova kratka obavijest, od svega nekoliko redaka, odredila je razvoj farmaceutske struke sve do današnjih dana. U povijesti se, ali i u životu, nikada ništa ne događa slučajno. Relativno rano iskazana i realizirana potreba da se farmacija na našim prostorima postavi na znanstvene temelje, posljedica je duge, časne i bogate tradicije ljekarništva u Hrvata.  Dakle, 1882. godine utemeljen je sveučilišni studij farmacije te s ponosom ističemo da je sveučilišna naobrazba u području farmacije započela skoro istovremeno s poučavanjem klasičnih disciplina filozofije, teologije i prava

Da su se prve ljekarne na tlu Hrvatske, otvorile na području Trogira (1271.), Dubrovnika, Splita, Zadra te nešto kasnije Zagreba (1355.), velika većina vas posve sigurno zna, no nije naodmet prisjetiti se da je najčuvenija od njih svakako Ljekarna Male braće smještena u Franjevačkom samostanu u Dubrovniku, koja neprekidno radi sedam stotina godina! To je jedinstven slučaj u povijesti farmacije da je jedna ljekarna preživjela sve razvojne faze i uređenja, od mračnog srednjeg vijeka do sadašnjeg vremena. 700. Obljetnica Ljekarne male braće obilježit će se u Dubrovniku, 10. i 11. studenoga 2017.

Ovaj fakultet kao i sveučilište kojem od svojih početaka pripada, bio je znanstveni, kulturni i stručni centar u ovom dijelu Europe, rasadnik europske znanstvene i stručne misli, mjesto gdje su znanja stjecali mnogi mladi ljudi s  ovih prostora koji su ju dalje promovirali u svojim sredinama. Naš fakultet je najstariji u jugoistočnoj Europi, a mnogi iz našeg okružja utemeljeni su zahvaljujući naporima stručnjaka koji su stasali ovdje u Zagrebu na FBF-u.

Kroz dugu tradiciju svog djelovanja Fakultet se, zahvaljujući svojim nastavnicima, studentima i alumnima,  usavršavao  u svim aspektima djelovanja jedne akademske i znanstvene institucije i postigao zavidnu razinu u nacionalnim i međunarodnim okvirima.

U 135 godina djelovanja Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta, od 1882. do danas, dogodili su se brojni iskoraci u smjeru unaprjeđivanja akademske izobrazbe farmaceuta koji su utemeljili i razvoj nove discipline, odnosno nove struke, u okrilju farmacije u Hrvatskoj, medicinske biokemije. Ove godine ne proslavljamo samo 135. obljetnicu studija farmacije već i 55. obljetnicu usmjerenog obrazovanja medicinskih biokemičara. Kroz našu dugu povijest prošli smo kroz mnoge reforme u sveučilišnom obrazovanju od kojih posebno ističem posljednju, bolonjsku reformu zahvaljujući kojoj imamo integrirane sveučilišne preddiplomske i diplomske studije farmacije i medicinske biokemije u trajanju od pet godina. Posebno smo ponosni na naš poslijediplomski doktorski studij „Farmaceutsko-biokemijske znanosti“. Nakon provedene reakreditacije 2016. godine  naš  doktorski studij ocijenjen je najvišom ocjenom u svim aktivnostima te mu je prema preporuci Agencije za znanost i visoko obrazovanje dodijeljena oznaka  doktorskog studija visoke razine kvalitete. Fakultet je utemeljio 8 poslijediplomskih specijalističkih studija.